KADINLARDA PELVİK TABAN PROBLEMLERİ

Anasayfa / Pelvik Taban / KADINLARDA PELVİK TABAN PROBLEMLERİ

Pelvik Taban

KADINLARDA PELVİK TABAN PROBLEMLERİ

İdrar Kaçırma (Üriner İnkontinans)
Pelvik tabanda fonksiyon bozukluğuna bağlı olarak en sık rastlanan problemlerin başında istemsiz idrar kaçırma gelmektedir.

  • Stres tipi idrar kaçırma: En yaygın idrar kaçırma tipi olup, öksürme, gülme, hapşırma ve zıplama gibi fiziksel aktiviteler sırasında ortaya çıkmaktadır.
  • Sıkışma tipi idrar kaçırma: Ani sıkışma hissi ile birlikte tuvalete yetişememe şeklinde ortaya çıkmaktadır.
  • Miks tip idrar kaçırma: Stres ve sıkışma tipi idrar kaçırmanın bir araya gelmesiyle ortaya çıkmaktadır.


Pelvik Organ Sarkmaları (Prolapsus) : Leğen kemiğinin (pelvisin) içerisinde yer alan pelvik organlar (mesane, rahim ve bağırsak) kendilerini destekleyen dokuların zayıflığı veya güçsüzlüğü nedeniyle sarkabilir. Mesane sarkmasına sistosel, idrar kanalının sarkmasına üretrosel, ince bağırsağın sarkmasına enterosel, kalın bağırsağın sarkmasına ise rektosel denir.

Pelvik Ağrı : Başta çikolata kisti (endometriozis) olmak üzere pelvik inflamatuar hastalıklar, enfeksiyonlar, cerrahi operasyonlar sonrasında oluşan yapışıklıklar, pelvik alanı besleyen damarlardaki dolaşım problemleri alt karın bölgesinde ve pelvik bölgede ağrılara sebep olabilmektedir. Bu bölgedeki kas yapıları ağrı ile birlikte spazma girerek fonksiyonlarını gerçekleştirmede güçlük yaşayabilirler.

Dışkı ve Gaz Kaçırma : Pelvik taban kaslarındaki işlev bozuklukları istemsiz dışkı ve gaz kaçırmalarına neden olabilmektedir.

Kabızlık : Pelvik taban kaslarındaki aşırı kas aktivasyonu, kasların gevşemesine ve sağlıklı dışkılamaya engel olan durumlardan biridir.

Mesane Ağrı sendromu (interstisyel sistit) : Sadece mesane ile ilgili bir problem gibi düşünülse de interstisyel sistit pelvik tabanın aşırı aktivasyonuna bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Anorgazmi-disorgazmi : Pelvik taban kaslarındaki fonksiyon bozukluğuna bağlı olarak orgazm olamama ya da orgazma zor ulaşma sorunudur.

Disparoni : İlişki sırasında yaşanan kalıcı ağrıdır. Pelvik taban kaslarını aşırı aktivasyonuna bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Vajinismus : Cinsel ilişki sırasında ya da tampon, spekulum gibi dışarıdan gelen herhangi bir uyarana karşı vajina etrafındaki kaslarda görülen spazm kaynaklı bir problemdir. Psikolojik faktörlerin etkisiyle birlikte pelvik taban kaslarının aşırı aktivasyonuna bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.