ERKEKLERDE PELVİK TABAN PROBLEMLERİ

Anasayfa / Pelvik Taban / ERKEKLERDE PELVİK TABAN PROBLEMLERİ

Pelvik Taban

ERKEKLERDE PELVİK TABAN PROBLEMLERİ

İdrar Kaçırma (Üriner İnkontinans) : Pelvik tabanda fonksiyon bozukluğuna bağlı olarak en sık rastlanan problemlerin başında   istemsiz idrar kaçırma gelmektedir. Erkeklerde sıklıkla prostat cerrahileri sonrasında görülebilmekte olup yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir.

Pelvik Ağrı : Başta kronik prostatitis olmak üzere pelvik inflamatuar hastalıklar, enfeksiyonlar, cerrahi operasyonlar sonrasında oluşan yapışıklıklar, pelvik alanı besleyen damarlardaki dolaşım problemleri alt karın bölgesinde ve pelvik bölgede ağrılara sebep olabilmektedir. Bu bölgedeki kas yapıları ağrı ile birlikte spazma girerek fonksiyonlarını gerçekleştirmede güçlük yaşayabilirler.

Dışkı ve Gaz Kaçırma : Pelvik taban kaslarındaki işlev bozuklukları istemsiz dışkı ve gaz kaçırmalarına neden olabilmektedir.

Kabızlık : Pelvik taban kaslarındaki aşırı kas aktivasyonu, kasların gevşemesine ve sağlıklı dışkılamaya engel olan durumlardan biridir.

Sertleşme Bozukluğu, İktidarsızlık (Erektil Disfonksiyon) : Cinsel birlikteliği sağlayacak yeterli ereksiyonun (sertleşmenin) sağlanamaması ya da erken sonlanması durumudur. Pelvik taban kaslarının kuvvetsizliğine bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Erken Boşalma (Prematür Ejakülasyon) : Cinsel ilişkinin çok kısa süre içinde sonlanması, ejekülasyonun kontrol edilememesi durumudur. Pelvik taban kaslarının kuvvetsizliğine bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Geç Boşalma : Cinsel ilişki sırasında boşalmanın geç ve kısmi yaşanması ya da hiç yaşanamaması durumudur. Pelvik taban kaslarının aşırı aktivitesine bağlı olarak gelişebilir.